بیمارستان صدوقی،بیمارستان شهید صدوقی،بیمارستان شهید صدوقی،پزشکان بیمارستان شهید صدوقی اصفهان،نوبت دهی پزشکان درمانگاه بیمارستان شهید صدوقی اصفهان
روز پرستار 1401تلفن ضروری بیمارستان صدوقی،استخدام پرستار بیمارستان صدوقی،جذب و استخدام،پرستار در اصفهان،جذب پرستار،بیمارستان صدوقی،کادر پرستار اصفهان،استخدام بیمارستان صدوقی،استخدام نیرو در بیمارستان اصفهان
رتبه درجه یک بیمارستان صدوقی اصفهان

آموزش و مراقبت های لازم برای افراد و بیماران دیابتی ۱۴۰۱

 آموزش به بیمار  آموزش دیابت  آموزش و مراقبت های لازم برای افراد و بیماران دیابتی 1401  افراد و بیماران دیابتی  اقدامان افراد و بیماران دیابت  اقدامان افراد و بیماران دیابتی  دیابت چیست  قند و پند دیابت  مراقبت از بیماران دیابتی مراقبت از پای دیابتی، دیابت آموزش کلاس راهنمایی مراقبت پای دیابتی
 آموزش به بیمار  آموزش دیابت  آموزش و مراقبت های لازم برای افراد و بیماران دیابتی 1401  افراد و بیماران دیابتی  اقدامان افراد و بیماران دیابت  اقدامان افراد و بیماران دیابتی  دیابت چیست  قند و پند دیابت  مراقبت از بیماران دیابتی مراقبت از پای دیابتی، دیابت آموزش کلاس راهنمایی مراقبت پای دیابتی

بیماری دیابت چیست؟

آموزش و مراقبت های لازم برای افراد و بیماران دیابتی ۱۴۰۱، دیابت یک بیماری مزمن (طولانی مدت) است که بر نحوه تبدیل غذا به انرژی توسط بدن شما تأثیر می گذارد.

بدن شما بیشتر غذایی که می خورید را به قند (گلوکز) تجزیه می کند و آن را در جریان خون آزاد می کند. وقتی قند خون شما بالا می رود، به پانکراس شما سیگنال می دهد که انسولین ترشح کند.

انسولین مانند کلیدی عمل می کند که قند خون را به سلول های بدن شما راه می دهد تا از آن به عنوان انرژی استفاده شود.

انواع بیماری های دیابت چیست؟

در دیابت، بدن شما انسولین کافی تولید نمی کند یا نمی تواند آنطور که باید از آن استفاده کند. وقتی انسولین کافی وجود نداشته باشد یا سلول‌ها به انسولین پاسخ ندهند، قند خون بیش از حد در جریان خون شما باقی می‌ماند. با گذشت زمان، این می تواند باعث مشکلات سلامتی جدی مانند بیماری قلبی، کاهش بینایی و بیماری کلیوی شود.

آیا دیابت درمان دارد؟

هنوز درمانی برای دیابت وجود ندارد، اما کاهش وزن، خوردن غذای سالم و فعال بودن واقعا می تواند کمک کننده باشد. کارهای دیگری که می توانید برای کمک انجام دهید:

  • دارو را طبق دستور مصرف کنید.
  • آموزش و حمایت بیماری دیابت را بصورت جدی فرا بگیرید.
  • قرار ملاقات های مراقبت های بهداشتی و پزشکی را داشته باشید.

دیابت بر اساس اعداد

بیش از ۳۷ میلیون بزرگسال ایرانی مبتلا به دیابت هستند و از هر ۵ نفر از آنها ۱ نفر نمی داند که به دیابت مبتلا است.
دیابت هفتمین علت مرگ و میر در جهان است.
دیابت علت شماره ۱ نارسایی کلیه، قطع عضو اندام تحتانی و نابینایی بزرگسالان است.
در ۲۰ سال گذشته، تعداد بزرگسالان مبتلا به دیابت بیش از دو برابر شده است.

انواع دیابت چیست؟

سه نوع اصلی دیابت وجود دارد:

دیابت نوع ۱ و نوع ۲ و دیابت بارداری (دیابت در دوران بارداری).

دیابت نوع ۱

تصور می شود دیابت نوع یک ناشی از یک واکنش خود ایمنی است (بدن به اشتباه به خود حمله می کند). این واکنش بدن شما را از تولید انسولین باز می دارد. تقریباً ۵ تا ۱۰ درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ دارند. علائم دیابت نوع یک اغلب به سرعت ایجاد می شود.

معمولاً در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوان تشخیص داده می شود. اگر دیابت نوع ۱ دارید، برای زنده ماندن باید هر روز انسولین مصرف کنید. در حال حاضر، هیچ کس نمی داند چگونه از دیابت نوع ۱ جلوگیری کند.

دیابت نوع ۲

در دیابت نوع دو، بدن شما به خوبی از انسولین استفاده نمی کند و نمی تواند قند خون را در سطح نرمال نگه دارد.

حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ دارند. این بیماری در طول سالیان متمادی ایجاد می شود و معمولاً در بزرگسالان تشخیص داده می شود (اما بیشتر و بیشتر در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوان).

ممکن است متوجه هیچ علامتی نشوید، بنابراین اگر در معرض خطر هستید، مهم است که آزمایش قند خون خود را انجام دهید. دیابت نوع ۲ را می توان با تغییرات سبک زندگی سالم پیشگیری کرد یا به تاخیر انداخت، مانند:

دیابت بارداری

دیابت بارداری در زنان، بارداری که هرگز دیابت نداشته اند ایجاد می شود. اگر دیابت بارداری دارید، کودک شما در معرض خطر بیشتری برای مشکلات سلامتی قرار دارد. دیابت بارداری معمولاً پس از تولد نوزاد از بین می رود.

با این حال، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را در مراحل بعدی زندگی افزایش می دهد. احتمال اینکه کودک شما در دوران کودکی یا نوجوانی دچار چاقی شود و در اواخر عمر به دیابت نوع ۲ مبتلا شود، بیشتر است.

پیش دیابت

در جهان، ۹۶ میلیون بزرگسال – بیش از ۱ در ۳ – به پیش دیابت مبتلا هستند . بیش از ۸ نفر از هر ۱۰ نفر از آنها نمی دانند که به آن مبتلا هستند. با پیش دیابت، سطح قند خون بالاتر از حد طبیعی است، اما به اندازه کافی برای تشخیص دیابت نوع ۲ بالا نیست. را افزایش می دهد پیش دیابت خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و سکته است.

اما یک خبر خوب وجود دارد. اگر پیش دیابت دارید، یک برنامه تغییر سبک زندگی را در دستور زندگی خود داشته باشید تا به شما کمک کند گام های سالمی برای معکوس کردن آن بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *