بیمارستان صدوقی،بیمارستان شهید صدوقی،بیمارستان شهید صدوقی،پزشکان بیمارستان شهید صدوقی اصفهان،نوبت دهی پزشکان درمانگاه بیمارستان شهید صدوقی اصفهان
رتبه درجه یک بیمارستان صدوقی اصفهان

توصیه های بهداشتی به بیماران مشکوک یا قطعی به COVID19

* داروهای تجویزی خود را به طور منظم در زمان های توصیه شده مصرف نمائید.

* داروهای شما می تواند با سایر داروها تداخل داشته باشد. اگر داروی دیگری مصرف می کنید پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید و از مصرف خود سرانه داروهای دیگر به شدت پرهیز کنید.

* در صورت بروز علائمی چون تنگی نفس، تشدید سرفه های قبلی، بروز سرفه های خلط دار و یا خواب آلودگی شدید و تب بیش از ۵ روز بلا فاصله به مرکز درمانی مراجعه کنید.

* بیمار ملاقات ممنوع است و تنها مراقب بیمار می تواند با وی ملاقات کند.

* شما باید در یک اتاق مجزا از سایر اعضا خانواده استراحت کنید و همواره فاصله حداقل یک متر را با سایر افراد خانواده رعایت کنید. در صورت استفاده از فضای مشترک در منزل از ماسک ساده یا جراحی استفاده کنید و همیشه باید رعایت بهداشت تنفسی داشته باشید. (عطسه و سرفه داخل دستمال، انداختن دستمال در کیسه و سپس در سطل درب دار، شستشوی دست با آب و صابون پس از عطسه و سرفه)

* محل هایی از اتاق که شما با انها در تماس هستید باید به طور مکرر شسته وضدعفونی شوند. این سطوح شامل میزهای کنار تخت، کناره های تخت، صندلی های اتاق، کنترل تلویزیون و دستگیره در می باشد.

* حوله نباید مشترک باشد و برای خشک کردن دست ها ترجیحا به جای حوله از دستمال کاغذی استفاده نمایید.

* حتی الامکان تعداد مراقبین بیمار در منزل محدود باشد. حفظ ایمنی مراقبت کننده از بیمار در منزل ضروری است.

* دستکش ها، ماسک ها، حوله ها و دستمال های کاغذی و سایر پسماندهای مربوط به بیمار، در اتاق بیمار در سطل درب دار قرار داده شود

* استفاده از ظروف غذایی مشترک، سیگار مشترک و ملحفه های مشترک ممنوع است. لیوان، خمیر دندان و البته تخت بیمار جدا باشد.

* عمر مفید ماسک ساده حدود دو تا سه ساعت می باشدکه در صورت مرطوب یا کثیف شدن باید زودتر تعویض گردد.


توصیه های بهداشتی به همراهان بیمار

* فرد مراقبت کننده از بیمار زمانی که با بیمار در یک اتاق قرار دارد باید از ماسک معمولی استفاده نماید و دقت نماید ماسک صورت را بپوشاند. در حین استفاده، ماسک نباید لمس شود و یا دستکاری گردد. اگر ماسک فرد مراقبت کننده با ترشحات تنفسی و سرفه بیمار آلوده شده باشد باید فورا تعویض گردد.

* بهداشت دست باید فورا به دنبال تماس با افراد بیمار یا محیط اطراف، قبل و بعد از تهیه غذا و قبل و بعد از خوردن غذا انجام گیرد. بهداشت دست با استفاده از اب و صابون با دقت و صحیح بگونه ای که تمام سطح دست و بین انگشتان شسته شود (برای مدت ۲۰ ثانیه) باید انجام داد.

* شستشوی ظروف بیمار با اب و مایع ظرفشویی توصیه می شود.

* برای تعویض ملحفه و لباس حتما دستکش استفاده گردد. پس از تعویض ملحفه و لباس و خارج کردن دستکش مجددا رعایت بهداشت دست لازم است. البسه، حوله و ملحفه های مورد استفاده بیمار با استفاده از ماشین لباسشویی جداگانه در اب ۶۰ تا ۹۰ درجه شسته شود.

* سطوح مرتبط با بیمار باید روزانه با محلول وایتکس۵/۰% ضد عفونی شوند(دسته تخت، دستگیره در و …) ابتدا با شوینده های محلول سطوح پاک شود و سپس با ضد عفونی کننده مناسب محل ضد عفونی گردد. باید ۱۰ دقیقه مواد ضد عفونی روی سطوح باقی بماند تا تاثیر گذاری خود را داشته باشد.(برای تهیه محلول ضد عفونی کنندذه می توانید یک لیوان سفید کننده خانگی/ وایتکس را با ۹ لیوان اب مخلوط کنید. (معادل ۱۰  قاشق غذا خوری پر وایتکس در ۴ لیوان اب) این محلول روزانه باید تهیه و با مقدار باقی مانده در پایان روز سطح توالت را ضد عفونی کنید. این محلول را در ظروف پلاستیکی فقط برای ۲۴ ساعت می توان نگهداری نمود و نباید داخل ظرف شیشه ای ریخته شود.

* برای ضدعفونی سایر سطوح غیر مرتبط با بیمار در منزل از محلول وایتکس۰۵/۰% استفاده شود.(یک قاشق غذا خوری وایتکس در ۴ لیوان آب)

* دستمال ها و وسایلی که برای ضد عفونی سطوح بیمار استفاده می شوند باید از سایر وسایل تمیز کننده منزل و وسایل تمیز کننده سرویس بهداشتی جدا باشد و در هیچ شرایطی مشترکا استفاده نگردد.

* سالمندان، بارداران و افراد در معرض خطر ابتلا باید از فضای نگهداری بیمار دور شوند.

* از آنجاییکه که افرادی که تحت درمان سرپایی و یا بستری قرار می گیرند باید به صورت تلفنی توسط مراقب سلامت به مدت دو هفته پیگیری شوند پس با مراقبین سلامت همکاری گردد.

* وضعیت سلامتی فرد یا افرادی که که در تماس با بیمار بوده اند باید طی ۱۴ روز پس از آخرین تماس با بیمار ارزیابی شود در صورت بروز هرگونه علائم به خصوص تب، علائم تنفسی مانند سرفه یا تنگی نفس یا اسهال به پزشک مراجعه کنند.

* اطرافیان زیر یک سقف با بیمار و کسانی که برای ۱۵ دقیقه در فاصله کمتر از دو متر با بیمار در ۱۴ روز قبل از شروع علائم بودند باید حداقل به مدت ۱۴ روز در منزل بمانند.


* در خصوص کودکان و شیرخواران به نکات زیر توجه شود:

  • هنگام تغذیه شیر خوار با پستان یا در صورت شیر دوشی، مادر باید دست های خود را شسته و ظروف ذخیره شیر ضد عفونی کرده باشد.
  • اگر مادر شیر ده به شدت بیمار است. بایستی وی را به دوشیدن شیر و دادن آن به کودک با فنجان تمیز و یا قاشق تشویق کرد و روش های جلوگیری از عفونت را رعایت کرد.

* به توصیه های بهداشتی به منظور حفظ سلامت روان از قبیل ورزش در منزل، انجام فعالیت های ارامش بخش، استراحت کافی، تغذیه مناسب، بیان احساسات، تنفس عمیق در زمان استرس و کسب اطلاعات از منابع معتبر توجه شود و در صورت عدم احساس ارامش یا اشتغال دائم با وقایع استرس زا، اختلال در تمرکز، اختلال در خواب، افت عملکرد، خلق گرفته و یا اضطراب داشتید با نزدیکترین مرکز خدمات جامع سلامت خود با شماره ۳۱۱۳ تماس بگیرید.

رعایت فاصله گذاری اجتماعی به شما توصیه می شود

کرونا در کودکان

همچنین ببینید

آمادگی های لازم برای قبل از عمل جراحی

آمادگی های لازم برای قبل از عمل جراحی

بیماران محترم قبل از انجام عمل جراحی لازم است موارد زیر را رعایت کنید: ۱. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.